Bevezető Bár a dzsungáriai törpehörcsög társaságkedvelő állat, csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett.
Története
Szibériából származik, Európában csak az 1980-as években vált népszerűvé.
Leírása
A hozzá nagyon hasonló Campbell-hörcsöggel ellentétben ennek a fajtának csak három színváltozata ismert: a vadas, a winter-white és a pearl (gyöngyház).
Beszerzése
Állatkereskedésekben nem elterjedt, célszerű tenyésztőtől beszerezni.
Az állat helyének kialakítása
Szobahőmérsékleten, leginkább 20-25 °C-on érzik jól magukat. Melléképületben is elhelyezhetjük őket, csak vigyázni kell, hogy a hőmérséklet télen se süllyedjen 15 °C alá. A helyiség jól szellőző és huzatmentes legyen. Az egy-két állat számára kialakított férőhely legalább 35-40 cm hosszú és 25 cm magas (ennél a magasságnál célszerű rácsos tetőt is felszerelni).
Etetés-itatás
Az állatok vizet csak ritkán isznak, és ha elég lédús zöldfélét kapnak, akkor egyáltalán nem szükséges vizet adnunk nekik. Nyáron, ha nagy a meleg és egy-két napig nem tartózkodunk otthon, használjunk önitatót. Lehetőleg kifejezetten hörcsögök számára gyártott mag- vagy tápkeveréket vásároljunk. Ezzel sok problémát megelőzhetünk! A friss zöldfélék biztosítása a vízszükséglet fedezésén túl egyéb szempontok miatt is fontos!
Legjobb a szabadban (tiszta helyről!) szedett fű, pitypanglevél, tyúkhúr, egyéb kerti gyomok, de adhatunk almát, görögdinnyét, sárgarépát, paprikát, paradicsomot, céklát, marharépát, uborkát és sok más gyümölcs- és zöldségfélét is. Hetente egyszer-kétszer adjunk állati eredetű fehérjét tartalmazó ételeket. Ez lehet sajt, túró, lisztkukac, főtt csirkecsont, ún. dropszok stb.
Gondozás
Alomként faforgácsot használjunk, amit legalább kéthetente cseréljünk. Tegyünk be egy házikót is, mivel az állatok nappal alszanak és szeretnek ilyenkor és a kölykök nevelésekor is ebben tartózkodni! Fadarabokkal, ágakkal is változatossá tehetjük állataink férőhelyét. A rágcsálás elfoglaltságot jelent, és az állandóan növő fogakat is koptatja. Építhetünk alagutakat, esetleg időnként betehetünk egy mókuskereket.
A dzsungáriai törpehörcsög szőrével nincs teendőnk. Ha vérző, gennyes sebeket találunk rajta, nem eszik, gubbaszt, mindenképpen keressünk fel egy állatorvost!
Szaporítás
A kölykök már néhány hetesen ivarérettek, de a nőstények első fedeztetésével várjunk kb. 3 hónapos korukig! Ha egy pár egyszer már összekerült, nem szabad különválasztani őket, mivel nagyon csúnyán összemarhatják egymást, ha újból összekerülnek! A nőstényt a szülés után sem szabad különtenni a hímtől, csak ha már nem akarjuk többé szaporítani. A két szülő együtt neveli a kölyköket. A vemhességi idő kb. 16 nap.
A pár számára a szülés és az utódnevelés idejére biztosítsunk nyugodt körülményeket. A kölykök csupaszon, csukott szemmel jönnek a világra. Jelenlétüket csak nagyon vékony, síró hangjukról lehet felismerni. 2 hétig csak szopnak, de ezután már a fészket elhagyva (bár anyjuk igyekszik visszavinni őket), elkezdik kóstolgatni a szilárd élelmet. A kölyköket 4 hétig kell az anyjuk mellett tartani, ezután válasszuk szét őket nemek szerint. A kölykök neme nehezen, de megállapítható; kérjünk meg egy tapasztalt tenyésztőt, hogy mutassa meg, miként.
A Dzsungáriai törpehörcsög
A Szibériai aranyhörcsög után talán ez a második leggyakoribb hörcsögfaj, melyet otthon tartunk. Ennek oka elsősorban az lehet, hogy olcsóbb, mint a Campbell vagy a Roborovski hörcsögök.
Általános jellemzők
Élőhelyük: Belső Ázsiából származnak, a szteppén élnek, s rokonaikhoz hasonlóan föld alatti járatokban laknak. Több fajtájuk ismert, a legfigyelemreméltóbb az ún. Winter White, akik megőrizték a fogsában is azt a képességüket, hogy télire fehér bundát "öltenek". Ez így fest. A kisállatkereskedésben általában nem ezt a fajtát találjuk, de egyébként sem biztos, hogy bundátváltanának, hiszen nem érzik a hideget a lakásban.
Leírásuk: Viszonylag kisméretűek, többnyire nem haladják meg a 10 cm-es testhosszt. A leggyakoribb fajta színe megegyezik a vadtípussal, nekem mindegyik hörcsögöm ilyen, így a lennt látható képeken ez látható. Hasuk fehér, hátuk szürkés, középen egy fekete voanl figyelhető meg, illetve az oldalukon a fehér és a szürke "részt" is ilyen vonalak választják el. Fülük szürke, szemük fekete. Farkuk rövid, mint a legtöbb hörcsögfajnak. Nemrég született egy alomnyi sárgás színű hörcsög. Viccesen néz ki, ezért felrakom. Ilyen és ilyen.
Viselkedésük: Éjszakai állatok, mint a legtöbb rágcsáló. Estefelé bújnak elő, s legaktívabbak a hajnali órákban. Territóriális állatok, rájuk is jellemzőek a harcok az új társak között. Sőt: néha vadabbak, mint a legtöbb hörcsögfaj. Ez sajnos azt is jelenti, hogy gyakrabban haraphatnak, bár főleg a hímek a harciasak. Valójában inkább "ifjúkorukban" a legveszélyesebbek, ha még kicsik, akkor még könnyen szelídülnek, ha már picit idősebek, akkor szelíddé válhatnak, s nem harapnak egyáltalán, vagy csak jelzés gyanánt. Nagyban függ attól, hogy mennyit foglalkozunk velük, s milyen gyakran vesszük ki. Minél több időt forítunk rá, annál jobban megszokja jelenlétünk, s annál szelídebb lesz. Sajnos ha összerakunk egy új párt, előfordulhat, hogy nem viselik el egymást, és ha nem is harcolnak az egyik haláláig, de akkor is nagyon hangosan sivítanak, s ez hosszú távon nem kellemes senkinek: nekik is stressz és minket is zavar. Magányosan is tarthatóak,bár megfigyelésem szerint a hímek szelídebbek lesznek, ha van mellettük egy nőstény. Többen jelezték, hogy a hörcsögeik szelídek, s egyáltalán nem találkoztak aggresszióval. A mi első hörcsögünk ha meglátta a kezünket, két lábra állt, kerregni kezdett és nekünkrohant :) De örülök, ha másoknál szelídek. Talán attól is függ, hogy honnan jönnek, mert egy állatkereskedésben sok stressz érheti, s talán minél később kerül el a boltból, annál nehezebben szelídül. De ez csak feltételezés.
Szaporodásuk: Átlagosan 1,5-2 évig élnek, 3-4 hetesen már elválaszthatóak anyjuktól, de az ivarérettséget csak 2-3 hónaposan érik el. Ha szaporítani szeretnénk őket, ennek a legnehezebb része a megfelelő párok találása, ugyanis mint írtam, néha nem képesek együtt élni. Ha megfelelő párt találunk, akkor viszont sok esetben már pár óra múlva be is következik a megtermékenyítés. Ezután a nőstény szép lassan elkezd fészket építeni, gyakorlatilag mindenből, ha nincs kellő alapanyag, akkor még a búvóhely falát is lebontja. 2-3 hétig tart a vemheség, és nagyon jól látható a nőstény alakján is. Feltűnő még továbbá, hogy a hím kiköltözik a közös fészekből, s hogy a nőstény már akkor visong, ha a hím csak ránéz. Ilyenkor különvehetjük a hímet, de ha bennt hagyjuk, akkor a születés után 1-1,5 hét után már a hím is segíteni fog a kicsik őrzésében, ami nagyon hasznos dolog. Egy alomban 3-7 kicsi lehet, de sok esetben nem tudja mindet felnevelni, a 3 az egy reális szám. Erre a fajra is érvényes, hogy ha a nőstény nem talál elég táplálékot, megeszi a kicsiket. Fontos a lédús zöldség és gyümölcs. A kicsik fejletlenül, csupaszon, vakon és süketen jönnek a világra. Fokozatosan jelenik meg a szőrük, bőrükben a színanyagok 4-6 naposan jelennek meg, s a 2. hét tájékán kinyitják szemeiket, igaz, már vakon is elindulhatnak felderítő utakra. 3 hetes korukra már önállóak, s nem sokkal később - 3-4 hetesen - már el is lehet őket választani az anyjuktól. Javasolják, hogy külön vegyük a hímeket és a nőstényeket. Megkülönböztetni őket a végbélnyílás és az ivarnyílás távolsága alapján lehet: a hímeknek messzebb van a kettő, mint a nőstényeknek.
Pár órával szülés előtt:
Szülés után:
Pár naposan:
Egy hetesen:
Tartásukkal kapcsolatos tudnivalók: Tartásuk egyszerű. Én terráriumban tartom őket, mert könnyen takarítható, jól láthatom őket, és mert nem annyira emlékeztet egy börtönre. Számukra is fontos, hogy legyen búvóhelyük, s kellő mozgási lehetőségük, ami lehet egy elágazó gally, vagy a mókuskerék, de inkább mindkettő. A gally a fogak koptatására is jó, ami szintén nagyon fontos minden rágcsáló esetében. Vizet nem igényelnek, de szívesen isznak, ha kapnak vizet. Én nem rakok be nekik, mert a tálkát hamar telepakolják forgáccsal, az itatót pedig szétrágják. Inkább adjunk nekik több zöldséget és gyümölcsöt, s az elég is. Emellett magvakat, száraz kenyeret, alkalmadtán sajtot esznek. Megeszik a rovarokat is, pl. a legyet kimondottan szeretik (ezt véletlenül sikerült megfigyelnem). Ha kivesszük őket, óvatosak legyünk, mert nagyon haraphatnak. Továbbá szívesen szöknek el, s ez ellen érdemes óvintézkedéseket tenni. Fontos, hogy ne adjunk nekik édességet, csokit, ilyesmit, mert ugyan imádják, de nem tesz jót nekik!
Kapcsolódó fórumos téma
Íme képek a dzsungáriai törpehörcsögeimről:
| |
|
| |